topleft topright
Estonian - et
<<  Detsember 2020  >>
 E  T  K  N  R  L  P 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141517181920
21222324252627
28293031   

 

 

3-logo
Kuldiga 22.07.2012 Keskaja festivalid

PLPK 25-liikmeline delegatsioon külas Kuldiga „Darīsim Paši!“ Leader tegevuspiirkonnas rahvusvahelise koostööprojekti „Keskaja festivalid“ raames.

 

Darīsim Pasi tegevusgrupi tegevjuht Ilze Zariņa koos kolleegidega tutvustas meile Leader projekti toel tänapäeval Kuldīgas arendatud kohalikku turismikeskust, samuti noortekeskust ja rahvarõiva metoodilise keskuse väljapanekut. Viimase ülesandeks on tagada autentsete piirkonnale omapäraste rahvariiete valmistamine tänapäeval. Turismikeskuse materjalidega pelgalt tutvudes avanes meie silmade ees võluv väikelinn Kuldīga oma rikkaliku ja üllatava ajalooga:

Kuldīga on Kuramaa vanimaid ja kaunimaid linnu, Kuramaa (läti keeles Kurzeme) on ajaloolise Liivimaa läänepoolseim piirkond. Kuldīga linna keskus alustas oma arengut 13. sajandil ning on endas säilitanud kavanduselemente 13. kuni 19. sajandini. Kuldīga oli omaaegse Kuramaa hertsogiriigi esimene pealinn. 17. sajandi keskel valitsenud hertsog Jackobi valitsusajal muutus Kuramaa mõneks ajaks sedavõrd tugevaks mereriigiks, et omandas koguni kolooniaid, näiteks Aafrikas ja Lääne-Indias. Alles 1918. aastast, mil kuulutati välja Läti Vabariik, kuulub Kuramaa Läti koosseisu. Omal ajal on Kuramaa piiskopkonnale kuulunud ka Ruhnu saar. 1439 aastast alates oli Kuldīgal privileeg pidada laata iga nädal, mis näitas linna tähtsust kaubanduskeskusena ja linna staatuse kujunemist 1242.a.
Esialgsed vanalinna keskuse hooned on ehitatud nagu Kuldīga lossi eeslinn. 1701. aastal Põhjasõja ajal vallutasid Rootsi väed Kuldīga lossi. 1709. aastal muutus loss elamiskõlbmatuks, kuid 19. sajandi alguses lossivaremed teisaldati
Kuldīga – see on vanalinna punased kivikatused, kaootiline tänavaterägastik, vanalinn on nende suurim prioriteet. 2004. aastast on Kuldīga vanalinn UNESCO maailmapärandi kaitse all.

Kuid Kuldīgal on midagi, mida ei leia naljalt teistest sellistest linnadest ei Lätis ega mujal Euroopas. See on väga mitmekesine looduskeskkond nii linnas sees kui selle ümber. Alekšupīte voolab otse mööda paljude majade seintest nagu Veneetsias! Kõik on küll väiksemas mastaabis, kuid seda sümpaatsem. Kõik need veed voolavad kokku Venta jõkke. Üle selle troonib Kuldiga sümbol – majesteetlik punane tellissild tööstusrevolutsiooni aegadest (1874), mis koos Euroopa kõige laiema joaga (249m) on linna maamärgiks ja ikooniks.

Meie mõistes veel küllalt puutumatu ja üles vuntsimata vanalinn koosneb valdavalt puithoonetest. Linna peatänavaks on Liepaja tänav ja see on jalakäijate päralt. Seal jalutades saab ülevaate kõige erinevamatest arhitektuuristiilidest 17. kuni 20. sajandini, samuti näeb kummalisi kaasaegseid lahendusi nagu suured vitriinaknad. Majaomanikud on tasapisi hakanud taastama vanalinna maju. Kuigi 1948. aasta generaalplaan nägi ette linnakeskuse rekonstrueerimist ja massilist majade lammutamist nagu paljudes nõukogude võimu alla jäänud ajaloolistes linnades, ei viidud Kuldigas midagi sellist ellu. 1969. aastast on Kuldiga vanalinn riikliku tähtsusega arhitektuuri-, arheoloogia ja linnaplaneerimise mälestis.
Plaanis on töötada välja eraldi ehitusmäärused erineva iseloomuga piirkondadele. Vanalinna kaitseala on umbes 71 ha suur ja seal asub umbes 350 maja.
Selline areng tähendab suurt võimalust turismitööstusele.
Linna ajalooline hoonestus ja loodus moodustavad ainulaadse ühtse ansambli, mille sarnast ei ole mitte ainult Lätis, vaid ka mujal Euroopas.

PLPK delegatsioon osales linnavalitsuse saalis toimunud Leader seminaril koos koostööpartneritega Prantsusmaalt, Portugalist ja Soomest ning osales Keskaja festivalil, mis oli osa Kuldiga linna 770 aastapäevale pühendatud pidustustest. Vaatamata vihmahoogudele saime ise elamuse osaliseks ja rikastasime sündmust Pöial- Liisi lastekoori kõlava laulu ja eesti päritolu käsitöö ja toiduga. Tagasiteel tõdesime, et oleme eneste jaoks avastanud uue erakordselt nauditava Kuldīga linna ja süvendanud sõprust Läti „Darīsim Paši!“ Leader kohaliku tegevusgrupi projekti koostööpartneritega. Ideetulukesed said toitu puu otsas istuva Portugali Leader tegevusgruppi esindava keskaja muusikaansambli esinemistest, jõejooksust Kuldiga linna läbiva jõe põhja mööda, läbi linna toimunud paraadmarsist, kus esindatud kõik linnas tegutsevad kollektiivid ja Leader külalised. Kuldiga koostöövaim nakatas kõiki osalejaid, finaaliks ühised musitseerimised ja tantsuõhtud majutuspaigas kaasa toodud erinevaid kohalikke toite maitstes. Tänud kõigile osalejaile.

Mercedes Merimaa

PLPK tegevjuhtkuldiga 2012

 

Tähtis teade

Meede 3 taotlusvoor 9.-13.november 2020

 

 

Audru

 

 Audru osavald
 
 Häädemeeste vald
 
 Kihnu vald
 Lääeranna vapp
 Lääneranna vald
 
 Saarde vald
Sauga

Tõstamaa osavald

 

Joomla Template by Joomlashack
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates